Stoły urosną razem z maluchami

Jest już pozwolenie na użytkowanie 19-miejscowego Żłobka Publicznego w Guzewie, który zajmuje część kolorowego, nowego budynku przedszkola przy ul. Edukacyjnej. Rekrutacja ruszy na początku grudnia. Będzie prowadzona w Urzędzie Miejskim w Rzgowie.
Ogłosimy ją na na stronach internetowych:
www.rzgow.pl
www.zlobek.rzgow.pl

Rekrutację poprowadzi nowa dyrektor żłobka Monika Walaszczyk, nauczycielka zatrudniona dotąd w Przedszkolu Publicznym w Rzgowie.

Przypomnijmy, że na otwarcie żłobka otrzymaliśmy 570 tysięcy złotych dotacji z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Teraz władzom samorządowym udało się pozyskać w Urzędzie Marszałkowskim  w Łodzi 672 763,76  złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego na zadanie o brzmieniu: „Gmina Rzgów wspiera aktywność zawodową rodziców”. Wartość całego zadania zamyka się kwotą 821 873,76 złotych, które zostana przeznaczone na trzy etaty żłobkowe, zakup pomocy dydaktycznych i inne wydatki dla zagwarantowania funkcjonowania żłobka do końca stycznia 2022 roku.

Analizowaliśmy strukturę demograficzną dzieci w wieku żłobkowym i okazało się, że placówka w Guzewie to dopiero początek wielkiego zadania obliczanego na lata – mówi burmistrz Mateusz Kamiński. - Oczywiście, mamy w Rzgowie prywatny żłobek „Akademię Uśmiechu”, ale to wszystko za mało w stosunku do potrzeb. Jeśli Rada Miejska tak zdecyduje, to w ciągu dwóch lat powstanie drugi żłobek publiczny w Kalinie. Żłobek Publiczny to gwarancja niewysokich opłat: 225 złotych miesięcznie za codzienne 10 godzin opieki i 10 złotych za wyżywienie dziennie.

Pod jednym dachem w kolorowym, nowiutkim budynku w Guzewie powstało publiczne przedszkole, filia rzgowskiej placówki o tym samym profilu.  Ponieważ przedszkole obowiązuje tzw. podstawa programowa, z jego otwarciem trzeba poczekać do nowego roku szkolnego 2020/2021. W filii znajdzie się od dwóch do trzech grup dzieci. Otrzymają one do dyspozycji dużą salę rytmiki i sale przedszkolną z przesuwną ścianką, dzielącą przestrzeń w razie potrzeby na dwie części.

Ostatni, tegoroczny etap budowy przedszkola ze żłobkiem pochłonął nieco ponad milion złotych. Za te pieniądze dokończono prace instalacyjno-budowlane, wykonano parking, fragment drogi do ulicy, wyposażono kuchnię ze zmywalnią, przeznaczoną do podgrzewania gotowych posiłków dostarczanych przez catering. Gotowy jest gabinet logopedyczny. W części żłobkowej już leży piękny, bajkowy dywan. Do dyspozycji najmłodszych są dwa  przewijaki: rozkładany w toalecie oraz stały w sali ogólnej. Zakupiono mebelki na nóżkach o regulowanej wysokości - będą rosły razem z dziećmi! Na zewnątrz właśnie powstał bogato wyposażony plac zabaw.

Wykonawca zastosował nowoczesne pompy cieplne, odzyskujące ciepło z powietrza. Pompy czerpią ciepło nawet przy zupełnie pochmurnym niebie i mrozie dochodzącym do – 10 stopni Celsjusza. W razie jeszcze niższej temperatury, ogrzewanie dodatkowo zostanie zasilone energią elektryczną.  Same pompy wraz z instalacją były dosyć kosztowne, ale teraz zrekompensuje to tanio uzyskane ciepło z powietrza. W przedszkolu ze żłobkiem zainstalowano również częściowo ogrzewanie podłogowe.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz

Kryteria rekrutacji do Żłobka Publicznego w Guzewie:
1. formalne obligatoryjne (muszą zostać spełnione łącznie: 0 – nie spełnia kryterium; 1 spełnia kryterium):
osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem do lat 3 (weryfikacja na podstawie: deklaracja uczestnika),
osoby z terenu gminy Rzgów (zamieszkują na obszarze gminy Rzgów w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego; weryfikacja na podstawie: oświadczenia uczestnika),
osoby pracujące – w tym przebywające na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim (weryfikacja na podstawie: zaświadczanie pracodawcy o przebywaniu na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim, zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu, wpis do KRS lub CEiDG poświadczający prowadzenie działalności gospodarczej),
1. merytoryczne
osoby niepełnosprawne lub niepełnosprawność w rodzinie (weryfikacja na podstawie: oświadczenie o niepełnosprawności, po zakwalifikowaniu się do Projektu a przed podpisaniem umowy osoba zostanie zobowiązana do przedstawienia aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności), dodatkowe 8 punktów,
osoby samotnie wychowujące dziecko -w rozumieniu art. 50 ust. 5 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (weryfikacja na podstawie: oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka, po zakwalifikowaniu się do Projektu a przed podpisaniem umowy osoba zostanie zobowiązana do udokumentowania statusu osoby samotnie wychowującej dziecko w rozumieniu art.50 ust. 5 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, a więc: przedstawienia prawomocnego wyroku sądu rodzinnego orzekającego rozwód, separację, lub pozbawienie praw rodzicielskich małżonka, zaświadczenia o odbywaniu kary pozbawienia wolności przez małżonka, aktu zgonu małżonka), dodatkowe 6 punktów,
osoby z rodzin wielodzietnych, przy czym za rodziny wielodzietne uważa się rodziny mające troje lub więcej dzieci w wieku do lat 18 (weryfikacja na podstawie: oświadczenie uczestnika, po zakwalifikowaniu się do Projektu a przed podpisaniem umowy osoba zostanie zobowiązana do udokumentowania wielodzietności np. poprzez okazanie karty dużej rodziny, lub odpisów aktów urodzenia dziecka), dodatkowe 4 punkty.
 
1. W przypadku uzyskania przez kandydatów jednakowej liczby punktów – o przyjęciu do żłobka decyduje kolejność zgłoszeń.
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=