Kolejna transza pieniędzy na komputery - Gmina Rzgów

Kolejna transza pieniędzy na komputery

zdjęcie
Gmina Rzgów wystąpiła o 55 tysięcy złotych rzadowego dofinansowania na zakup 35 laptopów dla szkół podstawowych, które zostaną użyczone nauczycielom i uczniom na czas zdalnej nauki. Kilka tygodni temu gmina Rzgów otrzymała z I transzy tego samego programu 60 tysięcy złotych na 33 laptopy, w tym 13 dla Szkoły Podstawowej w Guzewie, 14 dla SP w Rzgowie i 6 dla SP w Kalinie.

- Obowiązek zdalnej nauki nie wszędzie może być realizowany, bo w domu jest na przykład jeden komputer dla aktywnych zawodowo rodziców z dziećmi lub w domu jest kilkoro dzieci w wieku szkolnym, a są przecież domy, gdzie komputera nie ma wcale – mówi Małgorzata Rózga, zastępca burmistrza Rzgowa. - To właśnie z myślą o takich sytuacjach powstał rządowy program Program Zdalna Szkoła

Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem stanu epidemii. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie, zamiast w szkolnych ławach zasiadają przed monitorami komputerów. Niestety wielu z nich nie posiada dostępu do internetu lub sprzętu, na którym może realizować podstawy programowe.

- Według mojej wiedzy żaden uczeń Szkoły Podstawowej w Kalinie nie pozostaje poza zdalnym nauczaniem, aczkolwiek następne laptopy z całą pewnością poprawią dostęp do zdalnego nauczania – mówi dyrektor szkoły Jarosław Marianowski. -  Oczywiscie, incydentalnie zdarzają się opóźnienia w przesyłaniu części materiału. Bywaja kłopoty z przesłaniem rysunku albo pliku. Ktoś zapomina hasła lub loginu. Kontaktujemy się z administratorem sieci, aby skonsultować sprawę. W razie problemów technicznych rodzice korzystają także z pomocy zaprzyjaźnionych informatyków. Czasami po prostu przywożą komputer do szkoły i razem szukamy rozwiązania. Uczniowie nie mają kłopotów z opanowywaniem wiedzy, w szczególności z jakiegoś konkretnego przedmiotu.

Program Zdalna Szkoła jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Fot. przykładowe infoilawa.pl
powrót