Przecisnęli spinkę pod Strugą - Gmina Rzgów

Przecisnęli spinkę pod Strugą

zdjęcie
Dobiegły końca prace przy budowie nowych odcinków wodociągu w Rzgowie. W efekcie inwestycji nie przybyło co prawda nowych odbiorców wody, ale poprawiło się bezpieczeństwo dostaw wody w razie awarii. Nowe odcinki sieci to tzw. spinki łączące dotychczasowe fragmenty rury. Na początku i końcu każdej spinki wykonawca zamontował  zasuwy, umożliwiające przełączanie użytkowników w razie awarii.
   - Awaryjne zasilanie z drugiej strony wodociągu to nie jest jedyna korzyść ze spinek - mówi inspektor nadzoru Bogdan Błaziński z Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie. - Dzięki spince w rejonie ul. Krzywej powiększyliśmy przepływ wody w rurociągu, czyli zwiększylismy jego wydajność. W przypadku ul. Literackiej - przed położeniem rury nie zmienialiśmy biegu rzeczki Strugi. Wykonawca zastosował przewiert sterowany, czyli przeciągnął wodociąg metodą bezwykopową pod rzeczką na głębokości 4,75 metra. Przeciągnięta rura posiada 18-centymetrowy przekrój, ale jest schowana jeszcze dodatkowo do rury ochronnej o przekroju 35 centymetrów. 

W efekcie całej inwestycji rozbudowano wodociągi w Rzgowie w ulicach Glinianej, Literackiej, Krzywej i Guzewskiej w Gospodarzu. Zwycięzca przetargu na tę inwestycję - z udziałem pięciu podmiotów - wygrał proponując cenę 214 tysięcy złotych. W zakresie inwestycji znalazły się krótkie i średniej długości odcinki wodociągu: 493 metry bieżące, 130, 97, 92, a nawet krótsze. Przedsięwzięcie obejmowało elementy infrastruktury jak np. hydrant czy wspomniane zasuwy.

Włodzimierz Kupisz
Fot. przykladowe/internet
powrót