Rewelacyjnie pod choinką - Gmina Rzgów

Rewelacyjnie pod choinką

zdjęcie
W niedzielę, 16 grudnia rzgowianie bawili się na przedświątecznym pikniku wokół choinki miejskiej w parku im. Adama Mickiewicza. Z dziećmi bawiły się anioły na szczudłach, żonglerzy, zaklinacze ognia, a do zdjęć pozował święty Mikołaj, Śnieżynki, Reniferek, a także po raz pierwszy w tym miejscu wojownicy barbarzyńscy ze Stowarzyszenia Archeologii Eksperymentalnej „Harjis". Było rewelacyjnie również dlatego, że z lekka mroziło i wszędzie leżał świeży śnieg z nocnej dostawy.
Rewelacyjna była zupa pieczarkowa w postaci kremu ugotowanego przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kalinie. Rozczęstowały 40 litrów kremu, który jeszcze długo po nalaniu parzył w usta. Działał namiot z gorącymi napojami i pączkami dla dzieci. Rewelacyjne były koronkowe bombki i inne ozdoby choinkowe, łącznie z frywolitkami i witrażami wykonanymi przez panie z Koła Rękodzieła Artystycznego „Zasupłane”. Panie ratują przed zapomnieniem stare techniki koronczarskie.

Mikołaj z workiem cukierków zasiadł na tronie pożyczonym od króla Kazimierza Jagiellończyka. Dał koncert na estradzie zespół wokalny „Sempre Cantare”, działający w naszym Gminnym Ośrodku Kultury oraz artyści ze szkół gminy Rzgów. W repertuarze królowały przepiękne kolędy. Pabianicki teatr zaprezentował taniec ognia. Przedstawił mianowicie mrożące krew w żyłach widowisko, oparte na żonglerce pochodniami, a także żonglerce dwustronnymi pochodniami na ramionach. Dziewczyna kręciła płonącym kołem na biodrach, wykonując niesamowite piruety na śliskim chodniku i to na obcasach! Inny artysta z zasłoniętymi oczami żonglował przechodząc nad chłopcem leżącym na scenie. „Pilotował” go brat leżącego. 

Stowarzyszenie Archeologii Eksperymentalnej „Harjis” działające od 2007 r. skupia w swoich szeregach zawodowych m. in. archeologów i miłośników historii starożytnej. Podczas rekonstrukcji historycznych, realizuje  przedsięwzięcie o nazwie Harjis, skupiające się na odtwarzaniu stroju, uzbrojenia i stylu życia ludności zamieszkującej dzisiejsze tereny państwa polskiego w II-III w. Ma na koncie np. Rodzinne Spotkanie Weekendowe pt.: „Barbarzyńskie smaki”,  przybliżający widzom historię i smaki kuchni przedsłowiańskich ludów. W Rzgowie na niedzielnym pikniku przedświątecznym mieliśmy okazję podziwiać zrekonstruowane stroje barbarzyńskich wojów, odtworzone z naukową wiedzą miecze i biżuterię.O bezpieczeństwo uczestników pikniku zadbali wolontariusze z PCK w Pabianicach.

Na spotkaniu choinkowym nie zabrakło burmistrza Mateusza Kamińskiego, sekretarz gminy Katarzyny Berczak-Lato, Radosława Pełki, przewodniczącego Rady Miejskiej, Klaudii Zaborowskiej-Gorzkiewicz z zarządu powiatu łódzkiego wschodniego i księdza proboszcza Krzysztofa Florczaka.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Fot. 51 Katarzyna Badowska
powrót