Pamięci wsi pomocnej i bohaterskiej

W niedzielę, 14 lipca obchodzono w Rzgowie Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11 przed ratuszem od zbiórki pocztów sztandarowych. Przybyli m. in. Małgorzata Rózga, zastępca burmistrza Rzgowa, Marek Bartoszewski - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Dariusz Klimczak - wiceprezes PSL, wicestarota Ewa Gładysz i Dariusz Krzewiński - prezes powiatowej i gminnej OSP.
O godz. 11.30 została odprawiona msza w intencji mieszkańców wsi w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzgowie. Władze złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą, upamiętniającą poległych mieszkańców podczas II wojny światowej. Kolumna ludowców, strażaków i mieszkańców, którą zamykało 6 wozów strażackich - przeszła przez Stary Rynek na tereny rekreacyjne za Orlikiem. To odbyła sie ostatnia część uroczystości, którą zakończył poczęstunek pod wiatą.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony świętem państwowym 29 września 2017 roku. Pierwsze obchody odbyły się w 2018 roku. Święto formalnie jest obchodzone 12 lipca w rocznicę pacyfikacji Michniowa. Polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców było 900 - w ten sposób stosowano odpowiedzialność zbiorową za żywienie i nocowanie partyzantów, za leczenie i ukrywanie chorych i rannych żołnierzy podziemia, za dostarczanie rekruta do partyzantki.

Święto ma przypominać o patriotycznej postawie mieszkańcóm polskich wsi  w czasie II wojny światowej. Ma przypominać o pomocy udzielanej uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, ma przypominać walkę chłopów w oddziałach partyzanckich.

Ustanowienie tego święta to symboliczne zadośćuczynienie za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego. To okazanie szacunku dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty. Podczas uroczystości przywoływano także pamięć o masakrze Polaków na Wołyniu, której kulminacja przypadła na połowę 1943 r.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=